fbpx
Hipnoterapi2020-10-07T16:13:57+03:00

HİPNOTERAPİ

HİPNOTERAPİ nedir?

HİPNOZ nedir? Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

HYT (Hipnotik İşlemleme Terapisi) nedir? Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Hipnoz, ağrı, depresyon, anksiyete, stres, yerleşmiş bozuklukların yanı sıra başka psikolojik ve tıbbi sorunların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Psikolojik sorunları, kaygı ve korkuları olan kişiler genelde dar çerçeveli bir bakış açısıyla neredeyse sadece sorunlarına odaklı yaşarlar. Hipnoz;

a-      Farkındalığı arttırır,

b-      Dikkat ve konsantrasyon bütünlüğü sağlar,

c-      Dikkat dağınıklığı ve diğer uyarıcılarla etkileşimi en aza indirir.

Dikkat ve konsantrasyon bütünlüğü motivasyondaki artışın da etkisiyle birlikte yeni öğrenmelerin önünü açacak, kalıcı ve kaliteli bir öğrenme gerçekleşecektir.

Kimi tıbbi ve psikolojik sorunların ardında bilinçdışı süreçler yatıyor olabilir. Hipnozla bu alanda çalışmak mümkündür.

Kitaplardaki, filmlerdeki ya da televizyonlardaki bazı hipnoz gösterimlerinin tersine, hipnotize olan insanlar kendi davranışları üzerindeki kontrollerini yitirmezler. Genelde kim olduklarını ve nerede bulunduklarını bilirler ve özel olarak telkinle amnezi durumunda olmadıkça genellikle hipnoz anında olan biteni de hatırlarlar.

Hipnoz, insanların telkin edilen deneyimleri yaşamalarını kolaylaştırır. Ancak bu deneyimleri yaşamak için onları zorlamaz.

HİPNOZUN / HİPNOTERAPİNİN KULLANIM ALANLARI

  • Anksiyete (KAYGI) bozuklukları, Panik atak v.d.
  • Duygu durum bozuklukları,

Depresyon

  • Fobik bozukluklar,
  • Konversif bozukluklar,
  • Stresle bağlantılı fiziksel ve ruhsal bozukluklar,
  • Uyumsuz ilişki örüntüleri, Aile terapileri,
  • Cinsel işlev bozuklukları, Vajinismus, erken boşalma…
  • Uyku bozuklukları,
  • Sigara bırakma ve alışkanlık bozuklukları…

Hipnotik (Zihinsel, İmgesel)* Yeniden işleme Terapisi (HYT), bilinç ile bilinçdışını (bilinçaltı) beraberce işleme sürecine dahil eden ve çift yönlü uyarımlarla bazı hipnotik (meditatif, imgesel) tekniklerden oluşan entegratif bir yaklaşımdır. HYT, travmatik anılarda olduğu gibi gelecek yönelimli olumsuz yaşam senaryolarında da etkili sonuçlar veren bütüncül bir terapi tekniğidir.

HYT, aşağıdaki hastalıklarda kullanılabilir.

Panik Bozukluğu, Kaygı Bozuklukları, OKB, Depresyon, Komplike Yas, Rahatsız Edici Anılar, olumsuz yaşam deneyimleri, Fobiler, Özgül fobiler, Ağrı Rahatsızlıkları, Yeme Bozuklukları, Performans Kaygısı, Stres Yönetimi, Bağımlılıklar, Cinsel ve/veya Fiziksel Taciz, Tecavüz, Beden Algısı Bozuklukları, Cinsel İşlev Bozuklukları, Davranım Bozuklukları, Özgüven Sorunları, Migren, Fibromiyalji ve Fantom Ağrısı, Kompleks ve basit travma ve Travma sonrası stres bozukluğu.

Bireysel Terapi

Son Yazılarımız

Sizce en sık rastlanan fobi türü hangisidir?

En Sık Rastlanan 10 Fobi Türü İnsanlar, kendilerini tehlikede hissettiklerinde, tehdit oluşturan belli bazı durumlar, eylemler, kişiler ve nesnelerle karşılaştıklarında

Sizce en sık rastlanan fobi türü hangisidir? için yorumlar kapalı

Seninle Başlamadı

Hayatımızda yaşadığımız acıların kaynağı sizce nedir? Bu acıları neden yaşarız? Mark Wolynn,, ‘Seninle Başlamak’ adlı kitabında travma,anksiyete,depresyon vb. çeşitli ruhsal

Seninle Başlamadı için yorumlar kapalı

Terapilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayın. Tel: +90 535 675 70 60

Go to Top